Как да намалим отсъствието на служителите от работа?
Ваня Богданова - специалист с шестнадесетгодишен опит в сферата “Човешки ресурси”
Покрай тенденциите в сферата на управление на човешките ресурси, свързани с хибридния модел на работа, фокуса върху физическото и психическото здраве и ЧР стратегиите след пандемията, темата за отсъствието на служителите от работа е сред обичайно актуалните.
Едни от най-регулярно измерваните индикатори са броя планирани и използвани дни в отпуск и брой на дни отсъствие от работа поради заболяване
Разбира се, в повечето случаи използването на планирания отпуск е подкрепяно от работодателя, то се очаква и изисква от закона и е правилно да бъде проследявано. Това, което се превръща от спорадичен показател в по-дълбока тема за размисъл, е когато се повишат броят или продължителността на болничните извън нормалната сезонна ритмика през годините. В този случай може да се направи анализ и да се предприемат различни мерки.
Кои са факторите, които влияят върху отсъствието на служителите от работа?
Основен фактор може да бъде ситуация, свързана с условията на труд. Бихме могли да се ориентираме, като потърсим логична връзка между заболяването в болничния лист и средата на работа или като помолим службата по трудова медицина да потърси евентуална взаимовръзка.
Например, преди пандемичното време компания реши да премине към работа в отворен офис, който стимулираше повече комуникацията между служителите. Заедно с множеството позитиви обаче се увеличи броят на вирусните инфекции. Към момента, в следствие на Ковид-19, хората изградиха навик да общуват помежду си от разстояние и да използват средства за лична защита. А и хибридният модел на работа в много от фирмите подпомагат баланса в това отношение.